برنامه جاسوسی

نرم‌افزارهای جاسوسی، همان‌طور که کاربران اندرویدی به خوبی آگاه هستند، می‌توانند برای هر دستگاه متصل به اینترنت، یک مزاحم دائمی و خطرآفرین باشند. از برنامه‌های به ظاهر بی‌خطری که در خاموشی، کنترل گوشی شما را به دست می‌گیرند تا به‌روزرسانی‌های جعلی سیستم، به نظر می‌رسد که این برنامه های جاسوسی، به شدت همه‌گیر شده‌اند و پس از آنکه در دستگاه شما جا خوش کردند، تقریبا مقابله با آن غیرممکن است. در واقع، بهترین راه مقابله با برنامه های جاسوسی اندرویدی این است که از وارد شدن آن به سیستم خود جلوگیری کنید.

در ابتدا، از دریافت آخرین به‌روزرسانی امنیتی دستگاه خود مطمئن شوید. هم‌چنین از کلیک روی پیوندهای مشکوک در صفحات وب، ایمیل‌ها یا پیام‌های خصوصی نیز خودداری کنید، حتی اگر آنها از طرف فردی آشنا ارسال شده باشند (به دلیل خطرات بالقوه هک) و همواره از رمزهای عبور پیچیده برای حساب‌های کاربری خود استفاده کنید. از نصب برنامه‌هایی که منابعی ناآشنا دارند اجتناب کرده و به مجوزهای درخواستی اپلیکیشن‌ها توجه کنید. همیشه از شبکه‌های امن وای‌فای که از آنها اطمینان دارید، استفاده کنید.

با این وجود، اگر برنامه جاسوسی از قبل به دستگاه اندرویدی شما نفوذ کرده باشند، اقدامات پیشگیرانه فوق چندان کارساز نخواهند بود، بنابراین یافتن این دسته از نرم‌افزارهای مخرب و حذف آنها، حائز اهمیت است.

چگونه برنامه های جاسوسی را در دستگاه اندرویدی پیدا و حذف کنیم

ساده‌ترین مرحله، توجه به برنامه‌هایی است که علت نصب آنها را به خاطر ندارید. اپلیکیشن‌‌های ناآشنا می‌توانند جاسوس‌افزارهایی باشند که سعی دارند خود را در قالب یک برنامه عادی و کم‌اهمیت جا بزنند. با یکبار ریست دستگاه خود، پس از راه‌اندازی مجدد به منوی تنظیمات گوشی خود وارد شوید و گزینه Apps را انتخاب کنید، سپس به بررسی برنامه‌های غیرضروری و بی استفاده گوشی خود بپردازید. اگر نرم‌افزاری را پیدا کردید که علت نصب آن را به یاد نمی‌آورید یا به آن مشکوک هستید، فورا آن را حذف کنید.

به نقل از گوگل، از دیگر نشانه‌های وجود بدافزارهای جاسوسی در گوشی‌های اندرویدی، تخلیه غیرمعمول باتری و کاهش ظرفیت ذخیره‌سازی بدون دلیل مشخص است.

اگر روش فوق برای شما جوابگو نبود یا می‌خواهید از حذف نرم‌افزارهای مخرب به‌طور کامل مطمئن شوید، می‌توانید با بازگرداندن دستگاه خود به تنظیمات کارخانه که به طور کامل، اقدام به حذف داده‌ها و برنامه‌ها می‌کند، رویکرد تهاجمی‌تری را در پیش بگیرید.

برای انجام این کار، پس از ورود به تنظیمات، بر روی گزینه Backup & Reset ضربه بزنید و پس از انتخاب Reset Phone، رمز عبور یا پین دستگاه خود را وارد و تایید کنید.

در این روش از شما خواسته می‌شود که یک نسخه پشتیبان تهیه کنید یا به صورت دستی، همه برنامه‌ها و سرویس‌های خود را به طور مجدد نصب کنید. در صورت تردید نسبت به اپلیکیشن‌های موجود، گزینه دوم اقدام مطمئن‌تری خواهد بود.

سایر روش‌های کشف جاسوس‌افزار

اندروید

در این راستا، تعدادی برنامه جانبی برای شناسایی برنامه های جاسوسی اندرویدی طراحی شده‌اند، البته در صورتی‌که تصمیم به نصب یکی از آنها را دارید، احتیاط کنید، زیرا قوانین پیش‌گیرانه نرم‌افزارها، در ارتباط با این نوع از اپلیکیشن‌ها نیز صادق است. اینکه یک برنامه مدعی پیدا کردن جاسوس‌افزارها است، بدین معنا نیست که خودش در دسته برنامه های جاسوسی قرار ندارد. گزینه دیگر، فریب یک نرم‌افزار جاسوسی نصب شده برای افشای اطلاعات آن است. ابتدا، باید از یک سرویس کوتاه‌کننده آدرس URL وب‌سایت نظیر shorturl، tinyurl، bit.ly و غیره استفاده کنید.

پس از وارد کردن لینک، آن را از طریق پیام برای حساب شبکه‌های اجتماعی یکی از دوستان خود ارسال کرده و به او بگویید که بر روی آن کلیک نکند. فرصت دهید تا پیوند مذکور تثبیت شده و مطمئن شوید که هیج‌کس آن را دنبال نکرده است. سپس معیارهای ارائه شده URL کوتاه را بررسی کنید تا ببینید لینک شما دنبال شده است یا خیر. اگر بدون استفاده شما و دوستتان، شاهد ایجاد تغییر و فعالیت خاص در پیوند بودید، احتمالا بهتر باشد از نصب این برنامه در دستگاه‌های خود صرف‌نظر کنید.