گلکسی زد فولد 3 هنگامی که یک سال پیش در سال 2021 عرضه شد، ویژگی های بسیار فوق‌العاده‌ای برای جذب مشتری داشت. یکی از آن‌ها دوربین زیر نمایشگرش بود که تجربه‌ای ایجاد می‌کرد تا صفحه نمایش بزرگ تاشوی آن را بدون مانع تماشا کنید.

این اولین تلاش سامسونگ برای دوربین زیر نمایشگر گوشی های هوشمند بود، اما به هر حال این پیاده سازی عالی نبود. اول از همه، دوربین زمانی که از آن استفاده نمی شد کاملاً نامشخص نبود. علاوه بر این، رزولوشن پایین 4 مگاپیکسلی آن منجر به کیفیت وضوح پایین و دانه‌دار بودن هم در تصاویر ثابت و هم در فیلم‌ها می‌شد.

گلکسی زد فولد 4 امسال هم دارای دوربین زیر نمایشگر است، اما آیا سامسونگ از همه لحاظ  آن را بهبود بخشیده است؟ خب، در بیشتر قسمت‌ها، جواب منفی است. این دوربین تقریباً مشابه دوربین زیر نمایشگر Z Fold 3 است. به زبان ساده: هنوز چیزهای زیادی در آن برای بهتر شدن باقی مانده است.

مانند گلکسی زد فولد 3، دوربین زیر نمایشگر زد فولد 4 نیز چیزهای زیادی را برای مورد قبول واقع شدن باقی می گذارد.

تنها چیزی که واقعاً تغییر کرده میزان مشخص بودن دوربین زیر نمایشگر است در زمانی که صفحه نمایش فعال نیست. هر چند، تفاوت زیادی ندارد و هنگامی که به دوربین نگاه می کنید، حالت پیکسلی دوربین همچنان قابل مشاهده است، ولی این پیشرفت هرچند کم هم در مسیر درستی می‌باشد.

وقتی نوبت به کیفیت تصویر می رسد، شما دقیقا همان چیزی را که از یک دوربین 4 مگاپیکسلی انتظار دارید به ‌دست میارید. تصاویر در طول روز خیلی یکدست هستند و در شرایط کم نور نسبتاً دانه‌دار و همین حالت در ویدیوها هم وجود دارد. کیفیت پایین به ویژه زمانی که آن عکس ها و فیلم ها را مثلاً روی یک مانیتور می‌بینید، قابل مشاهده است. اگر دقت کنید نتایج Z Fold 4 ممکن است کمی واضح تر به نظر برسد، اما نه خیلی.

در اینجا دو سلفی با Z Fold 4 (در سمت راست) و Z Fold 3 (در سمت چپ) در کنار هم وجود دارد که می‌توانید بررسی کنید:

دوربین زیر نمایشگر هنوز هم پیاده‌سازی ایده‌ایست که نیاز به کار بیشتری دارد، اگرچه می‌شه گفت برای تماس‌های ویدیویی بد نیست. برای سلفی و فیلم برداری از جلو، توصیه می کنیم از دوربین روی صفحه نمایش استفاده کنید.

این دوربین صفحه نمایش پوششی همان دوربین 10 مگاپیکسلی با فوکوس خودکار Dual Pixel است که سامسونگ در چند سال اخیر در پرچمداران خود از آن استفاده کرده است و نتایج عالی را در انواع شرایط نوری داشته است. در واقع، این همان چیزی است که ما توصیه می کنیم تقریباً برای همه چیز به آن پایبند باشید، به جز زمانی که می خواهید با صفحه نمایش بزرگتر تماس ویدیویی برقرار کنید.


منبع: www.sammobile.com