امروزه به دلیل پیشرفت دوربین تلفن های همراه در بعضی از کارها دوربین گوشی جای دوربین عکاسی را گرفته است. خوب است بدانیم چگونه می‌توان با دوربین گوشی به بهترین حالت عکاسی کرد تا دیگر نیاز به خرید دوربین نداشته باشیم. 


ابتدا اگر شما قصد دارید با دوربین موبایل خود عکاسی کنید و سپس در نرم افزار آن را ادیت کنید بهتر است فرمت ذخیره شدن عکستان را RAW  (خام) قرار بدهید. برای اینکه عکس RAW  با گوشی های سامسونگ بگیرید وارد دوربین شوید و در بالا وارد تنظیمات و در قسمتOPTION SAVE گزینه SAVE RAW COPIES را بزنید.   

سه نکته اساسی در تنظیمات دوربین

سه نکته اساسی در عکاسی تنظیم دیافراگم، ISO و شاتر است.در اکثر گوشی های هوشمند تا به امروز دیافراگم به صورت خودکار تنظیم می‌شود اما امکان تنظیم شاتر و iso برای ما فراهم است. در عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای ابتدا حالت عکاسی را روی حالت PRO قرار دهید. در گوشی های مختلف این گزینه در بخش‌های مختلف قرار دارد ولی در اکثر گوشی های اندروید هنگامی که شما وارد دوربین گوشی خود می‌ شوید در گوشه ی تصویر گزینه More  وجود دارد که در آن قسمت شما می‌توانید روی حالت PRO  قرار دهید. هنگامی که این گزینه را فعال کنید در نوار کناری گزینه های متنوعی برای تنظیم دوربین دراختیارتان است که عملکرد هرکدام را به شما توضیح می‌دهیم.عکاسی در حالت Pro


تنظیم نور

نور در عکاسی بسیار مهم و ضروری است و می‌توان گفت نورعکس است که تصویر شمارا جلوه می‌دهد. تنظیم شاتر و ISO هم به شما امکان تنظیم نور را می‌دهد. در حالت PRO گزینه ای روی صفحه نمایش شما نشان داده می‌شود. علامتی که روی آن منفی و مثبت است، به ما کمک می‌کند نور مناسب را برای عکس پیدا کنیم. اگر عدد صفر را نشان بدهد نور عکس مناسب و حالت طبیعی دارد و اگر عدد آن بیش از صفر باشد یعنی نور عکس زیاد و در اصطلاح  over است و اگر عدد آن منفی باشد عکس ما تاریک می‌شود.البته تنظیم نور عکاسی، تاریک یا روشن بودن عکس با توجه به سوژه و سلیقه عکاس متفاوت است.سامسونگ در Galaxy A73 با دوربین 108 مگاپیکسلی این امکان را به شما می‌دهد که با کیفیت بالا نور عکاسی خود را تنظیم کنید. 


تنظیم شاتر

در حالت PRO شما امکان تنظیم شاتر و ISO  را نیز دارید. ISO حساسیت سنسور دوربین شما به نور است. عکاسان هنگامی که نتوانند با شاتر و دیافراگم، نور مناسب را به دست بیاورند به سراغ ISO میروند. هرچه عدد ISO زیاد باشد نور عکس شما بیشتر است و باعث نویز در عکس شما می‌شود و اگر عدد ISO  خیلی زیاد باشد در کیفیت عکس شما تاثیر میگذارد. عدد مناسب در اکثر گوشی ها 100 تا 400 می‌باشد.سامسونگ تلاش خود را کرده است که در تمام گوشی های خود امکان عکاسی مرغوب را فراهم کند. به طور مثال Galaxy A53 که از گوشی های میانرده و پرطرفدار در بازار است دارای ISO 50 تا 3200 می‌باشد. 

 از نکات دیگر برای تنظیم نور در عکاسی سرعت شاتر است. سرعت شاتر زمان باز و بسته شدن شاتر دوربین است و این عدد به صدم ثانیه می‌باشد. هراندازه سرعت بسته شدن شاتر طولانی تر باشد نور بیشتری را میگیریم اما در عوض کم ترین لرزش در عکس ما ثبت می‌شود. عکاسان هنگامی که میخواهند سرعت شاتر را بالا ببرند حتما از سه پایه دوربین استفاده می‌کنند و یا دوربین را روی مکان ثابت قرار می‌دهند.هنگامی که سرعت شاتر کم باشد به ما امکان فریز کردن اجسام در حال حرکت را می‌دهد که با آن می‌توان تصاویر جالبی را ثبت کرد.

 برای مثال فردی در حال دوییدن و یا پرنده ای در حال پرواز، می‌توان از آنها طوری عکس بگیرید که ثابت باشند. عدد مناسب برای سرعت شاتر در گوشی موبایل 30/1 تا 60/1 می‌باشد.بهترین راه‌های عکاسی با موبایل‌ سامسونگ

تنظیم فوکوس

مورد بعدی در کادر کناری گزینه AF  می‌باشد. این گزینه در رابطه با نقطه فوکوس شما می‌باشد و طبق محوری که به شما نشان داده می‌شود کدام قسمت تصویر به صورت تار است و کدام قسمت تصویر نقطه فوکوس و واضح است.

تنظیم رنگ

گزینه ی WHITE BALANCE  برای تنظیم رنگ در عکاسی می‌باشد با تغییر وایت بالانس، میزان گرمی و سردی رنگها در عکس شما تغییر می کند. مقیاس وایت بالانس کلوین می‌باشد که با K نشان داده می‌شود.هرچه قدر عدد کلوین بیشتر باشد نور شما گرم تر و عدد کمتر نور سرد تر را نشان می‌دهد.

بهترین راه‌های عکاسی با موبایل‌ سامسونگ

نکته: اگر گوشی همراه شما قابلیت PRO دوربین را نداشت نگران نباشید شما می‌توانید برنامه FV-5LITE CAMERA را روی موبایل خود نصب کنید و از طریق این برنامه می‌توانید تنظیماتی که در مقاله گفته شد را انجام دهید.

 همچنین اگر شما اهل عکاسی هستید و از عکس گرفتن لذت می‌برید پیشنهاد ما به شما خرید گوشی S22 Ultra سامسونگ با کیفیت  108 مگاپیکسل می‌باشد.هر نکته ی دیگری که درباره عکاسی موبایل می‌توان به این بخش اضافه کرد با ما درمیان بگذارید.