مهم ترین چالشی که افراد بعد از استفاده طولانی با گوشی دارند، بخش باتری‌ است. در بسیاری از مواقع ممکن‌ است که گوشی شما دیر شارژ شده یا صفحه نمایش گوشی علامت شارژ شدن را نشان دهد درحالیکه گوشی شارژ نمی‌شود و شما دنبال علت می گردید.

مشکلات سرعت شارژ باتری و کند شارژ شدن گوشی به خاطر مسائل زیادی است که سعی کردیم در این مقاله تمام موارد و نکات تاثیر گذار را بررسی کنیم. برای دانستن عوامل دیر شارژ شدن گوشی همراه مایکروتل باشید.

استفاده از کابل و شارژرهای غیر اصل یا به اصطلاح (فیک)

وقتی گوشی دیرتر شارژ می‌شود، در گام اول بهتر است با کابل یا آداپتور دیگری اقدام به شارژ گوشی نمایید. اگر مشکل شما با این روش حل شد باید به سراغ خریدن کابل شارژ یا آداپتور جدیدی رفته و دقت نمایید تا حتما آداپتور و کابل اصلی تهیه کنید.

به طور مثال بایستی آداپتوری که تهیه می‌کنید، ولتاژ و آمپر و توان خروجی یکسانی با گوشی شما داشته باشد و اگر این مقدار کمتر باشد سرعت شارژ کاهش پیدا خواهد کرد، اگر هم بیشتر از توان گوشی باشد و استانداردهای محافظتی را نداشته باشد احتمال آسیب وارد شدن به باتری شما خواهد بود. بنابراین بهتر است لوازم جانبی‌هایی مثل کابل شارژ و آداپتور رو از برندهای معتبر تهیه کنید.

استفاده از گوشی هنگام شارژ شدن

بسیاری از مردم عادت دارند که با گوشی در حال شارژ، کار کنند. می‌توان گفت یکی دیگر از دلایلی که گوشی دیرتر شارژ می‌شود همین است، وقتی گوشی در حال شارژ است و همزمان با آن کار کنید، قطعا باید مدت زمان بیشتری منتظر شارژ شدن گوشی باشید. این کار باعث تولید گرمای بیشتر شده و به باتری قطعا آسیب خواهد زد. برای همین بهتر است که با گوشی در حال شارژ کار نکنید مگر اینکه ضرورت ایجاب کند. اگر گوشی قدیمی‌تری دارید، با خارج کردن گوشی از قاب هم گرمای کمتری تولید خواهد شد و فشار کمتری به گوشی شما وارد می‌شود در نتیجه سرعت شارژ هم تا حدودی افزایش پیدا خواهد کرد.

مشکلات پورت شارژ

اگر پورت شارژ آسیب دیده باشد نیز در سرعت شارژ و دیرتر شارژ شدن تلفن همراه تاثیر بسزایی خواهد داشت. گاهی اوقات نیز ممکن است دلیل این که زمان زیادی گذشته و گوشی به شارژ کامل نرسیده باشد این باشد که پرز و گرد و غبار داخل فضای پورت جمع شده باشه یا یکی از پین‌های داخل پورت آسیب دیده باشد و اتصال با کابل درست برقرار نمی‌شود.

اگر مشکل در رابطه با جمع شدن گرد و خاک داخل پورت باشد شما می‌توانید با دقت پورت را با استفاده از مسواک‌های آنتی استاتیک یا دستمال‌کاغذی خشک تمیز کنید ولی اگر پین‌های داخلی آسیب دیده باشند باییستی گوشی را برای تعمیرات به جای معتبر بسپارید.

مشکلات نرم افزاری

اکثرا وقتی آپدیت جدیدی برای گوشی ارائه می‌شود، در بخش توضیحات اطلاعاتی درباره اضافه شدن قابلیت‌هایی مثل صرفه جویی در انرژی باتری و افزایش سرعت شارژ درج شده است. با به روزرسانی سیستم عامل‌گوشی این امکانات به تلفن هوشمند شما افزوده خواهد. علاوه بر این ممکن است با بهینه‌تر شدن برنامه‌های دیگر مشکل دیر شارژ شدن گوشی به خودی خود حل شود.

اگر گوشی شما خیلی قدیمی است و آپدیتی دریافت نمی‌کند، می‌توانید با ریست فکتوری کلی گوشی، برنامه‌های با مصرف بالا و موارد اضافی را از روی گوشی پاک کرده تا به گوشی خود جانی تازه ببخشید.

برنامه‌های فعال در پس زمینه

برنامه‌های فعال در پس زمینه گوشی می‌توانند روی مصرف باتری اثر‌ گذار باشند. بعضی از این برنامه‌ها حتی بعد از بستن آنها در فضای گوشی باز مانده و از انرژی باتری مصرف می‌کنند.این دست از برنامه ها وقتی تلفن همراه در حال شارژ باشد نیز از انرژی باتری استفاده می کنند. برای همین است که گوشی شما در مدت زمان طولانی‌تری به شارژ کامل می‌رسد.

برای اینکه سرعت شارژ بیشتر شود و باتری نیز در این حین مصرف نشود، می‌توانید گوشی را در حالت پرواز قرار داده تا هم از وای فای و اینترنت همراه استفاده نشود چرا که هر دو مصرف بالایی دارند و نیز نوتیفیکشن‌ها یا  اعلان‌های مختلف دریافت نشوند،‌ البته اگر نیاز به گوشی ندارید می‌توانید از این حالت استفاده نمایید.


استفاده از لپ‌تاپ و کامپیوتر برای شارژ کردن گوشی

همه‌ پورت‌های لپ تاپ‌ها و کامپیوترها برای شارژ کردن گوشی مناسب نبوده و نمی‌توانند مقدار جریان کافی برای شارژ گوشی را تامین کنند ، بنابراین گوشی شما دیرتر شارژ خواهد شد. اگر دسترسی به آداپتور یا پریز برق نداشتید و خواستید گوشی را با لپ تاپ شارژ کنید بهتر است کابل را به پورتی وصل کنید که توانی برای ارائه جریان خروجی بالا داشته باشد تا سرعت شارژ کاهش پیدا نکند. البته همیشه این قابلیت خصوصا در لپ تاپ‌های قدیمی در دسترس نیست.

مشکل در پریز برق یا چند راهی

اگر تمامی موارد گفته شده را امتحان کردید و باز هم مشکل حل نشد، به احتمال زیاد پریز یا چندراهی برقی که استفاده می‌کنید دچار اشکا شده است یا برق‌کشی مکان شما به هر دلیل از جمله به علت قدیمی بودن، نوسان جریان و ولتاژ داشته که بایستی بررسی تخصصی انجام شده تا مشکل برطرف شود که دیگر دستگاه‌های برقی نیز دچار آسیب نشوند.

 

مشکل باتری

در آخر وقتی تمام راه ها و مسیرها را بررسی کردید، بایستی به سراغ بحث اصلی ، یعنی خودِ باتری بروید.

باتری ها به دلیل ذات مصرفی بودن ، بعد از مدتی کارایی اولیه را نداشته و بعضی از سلول‌های آنها دچار خرابی و مشکل می‌شوند. 

معمولا در این مواقع، باتری دیرتر از زمان استاندارد اولیه خود، شارژ خواهد شد ، یا زودتر شارژ را از دست خواهد داد.

اگر ایراد از باتری بوده باشد ، بایستی به فکر تعویض آن باشید.

البته توصیه می‌شود که ابتدا تمامی نکات مربوط به افزایش شارژدهی و بالا بردن عمر مفید باتری گوشی را انجام دهید. چرا که هیچ باتری همانند باتری اورجینال خود گوشی نمی‌تواند دوام داشته باشد.

در نهایت مشکل دیر شارژ شدن گوشی مربوط به چیست؟

دیر شارژ شدن گوشی دلایل زیادی دارد که در این مقاله بیشتر آنها را بررسی کردیم و باید با تست کردن موارد مختلف و عیب یابی مشکل باتری و گوشی را پیدا کنیم، هر گوشی ممکن است مشکل خاصی داشته باشد و با توجه به نوع گوشی ممکن است این قبیل مشکلات نیز متفاوت باشند، اما به صورت کلی برای بهبود سرعت شارژدهی و همچنین افزایش عمر باتری، زمان هایی که عجله دارید و می خواهید گوشیتان زودتر شارژ شود بهتر است که حالت هواپیما را فعال کنید و تمام برنامه های در حال اجرا نیز متوقف شوند.

گوشی را از قاب خارج کنید تا گرمای کمتری تولید شود و در زمان شارژ نیز از گوشی استفاده نکنید، چون دمای بیش از حد نه تنها به باتری آسیب جدی وارد می‌کند بلکه در طولانی مدت نیز می‌تواند به سایر قطعات گوشی هم آسیب زده و عمر مفید را کاهش دهد.

حتی الامکان نیز از کابل و آداپتور اصلی گوشی با ولتاژ و آمپر مناسب خود گوشی استفاده کنید و به هیچ وجه به سراغ کابل‌ها و شارژرهای فیک و ارزان قیمت با توان غیر واقعی نروید که می‌تواند آسیب جدی به باتری گوشی وارد کند.

به نظر شما چه دلایل دیگری برای شارژ نشدن و یا دیر شارژ شدن گوشی وجود دارد؟