برطبق قوانین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، افرادی که گوشی جدید خریداری می‌کنند، بایستی آن را در شبکه مخابراتی به ثبت برسانند تا گوشی خریداری شده بتواند با توجه به نوع سیمکارت از زیرساخت شبکه مخابراتی ایران استفاده نماید.

رجیستری گوشی چیست؟ 

رجیستر کردن گوشی، در واقع مجوز گوشی برای اتصال به زیرساخت مخابراتی کشور است. در صورتی که شما گوشی یا تبلت‌ خود را که مشمول طرح رجیستری باشد و در زمان اجرای این طرح خریداری نموده باشید و نسبت به ثبت آن اقدام نکرده باشید، بعد از گذشت ۳۰ روز استفاده، سیمکارت موجود در دستگاه دیگر شناخته نشده و نمی‌تواند به شبکه مخابراتی ایران متصل شود. این مورد برای گوشی مسافران هم صادق بوده و این دسته از افراد تنها ۳۰ روز می‌توانند بدون رسیدگی به شرایط و ضوابط گمرک از دستگاه‌شان استفاده نمایند.

مراحل رجیستری گوشی موبایل از طریق وب‌سایت سامانه همتا

برای فعال‌سازی از طریق سایت همتا کافیست پس از ورود به سایت، بر روی فعال سازی کلیک کنید. سپس شماره تلفن همراه خود را وارد نموده و بعد شناسه IMEI . در آخر کد فعال‌سازی را وارد نمایید تا گوشی شما در سامانه همتا ثبت گردد.

مراحل رجیستری گوشی موبایل از طریق وب‌سایت سامانه همتا

آموزش مراحل رجیستری گوشی موبایل با اپلیکیشن همتا

پس از نصب نرم افزار همتا بر روی گوشی، در صفحه اصلی نرم‌افزار گزینه فعال‌سازی را انتخاب نموده و با وارد کردن شماره تلفن همراه دلخواهتان، شناسه IMEI و کد فعال‌سازی می‌توانید به راحتی گوشی خود را در سامانه همتا ثبت نمایید. 

آموزش مراحل رجیستری گوشی موبایل با اپلیکیشن همتا

اپلیکیشن همتا را می توانید از طریق سایت همتاو یا گوگل‌پلی دانلود و نصب نمایید.


دانلود اپلیکیشن همتا

مراحل رجیستری گوشی موبایل از طریق وب سایت مایکروتل

از طریق وبسایت مایکروتل در بخش فعالسازی تلفن همراه شما میتوانید به راحتی روند ثبت را انجام دهید.

مراحل رجیستری گوشی موبایل از طریق وب سایت مایکروتل

آموزش مراحل رجیستری گوشی موبایل با کد دستوری

مرحله نخست : ابتدا با سیم کارت دلخواه (جهت جلوگیری از فعال سازی اشتباه ترجیحاً سیم کارت خریدار باشد)، کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری نموده و دکمه تماس را لمس نمایید.

مرحله دوم : در این مرحله بایستی عدد ۲، گزینه «فعالسازی» را انتخاب نمایید. 

مرحله سوم : بایستی شناسه(IMEI)  دستگاهی که قصد فعال سازی آن را دارید، وارد نمایید.

شناسه(IMEI) دستگاه، به تعداد جایگاه سیمکارت دستگاه شما بستگی دارد و بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری ##۰۶*، قابل‌ مشاهده است. برای انجام کلیه فرآیندها در سامانه همتا، باید ۱۵ رقم ابتدایی این شناسه(IMEI)، بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و …) استفاده شود.

مرحله چهارم : باید شماره سیمکارتی که قصد فعالسازی دستگاه با آن سیمکارت را دارید، وارد کنید.

آموزش مراحل رجیستری گوشی موبایل با کد دستوری

مرحله پنجم : در این مرحله بایستی کد فعالسازی را وارد کنید. کد فعالسازی یک عدد ۶ رقمی است که با صفر شروع نمیشود.

مرحله ششم : در این مرحله پیامی نمایش داده می‌شود که در آن شناسه (IMEI) و شماره سیمکارت وارد شده مشخص شده است. درصورتیکه اطلاعات این پیغام مورد تأیید شما است، عدد ۱ را وارد نمایید.

آموزش مراحل رجیستری گوشی موبایل با کد دستوری

مرحله هفتم و آخر : درنهایت پیامی برای شما نمایش داده می‌شود که بیانگر فعال سازی موفق دستگاه با شناسه(IMEI) مربوطه، برای شماره سیمکارت ارائه شده است. این پیغام به صورت پیامک نیز به شماره نلفن همراه شما که وارد کرده بودید ارسال خواهد شد.