سامسونگ سه سنسور دوربین ISOCELL جدید معرفی کرده که شامل ISOCELL GNJ، ISOCELL HP9 و ISOCELL JN5 می شود.

این سنسورها مدل‌های برتر نیستند، امّا برای دوربین‌های تله فوتو و فوق عریض در گوشی‌های هوشمند گزینه‌های عالی به شمار می‌روند. بسیاری از برندهای گوشی‌های هوشمند اندرویدی، از جمله سامسونگ، به احتمال زیاد در آینده از این سنسورها استفاده خواهند کرد.

سنسور ISOCELL GNJ

یک سنسور 50 مگاپیکسلی با پیکسل‌های 1 میکرومتری و فرمت اپتیکال 1/1.57 اینچی است، که دارای فوکوس خودکار دو پیکسلی برای فوکوس سریع و دقیق، حتی در نور کم می‌باشد. ISOCELL GNJ همچنین دارای قابلیت زوم درون‌ سنسور است که با لنز زوم اپتیکال کار می‌کند تا زوم بهتری را بدون از دست دادن کیفیت تصویر ارائه کند.

سنسور GNJ یک لایه ضد انعکاس بهبود یافته دارد، همچنین یک میکرولنز با انکسار بالا است تا نور را بهتر جمع‌آوری کند و بازتاب‌های ناخواسته را کاهش و نواحی تاریک را طبیعی جلوه دهد. این سنسور از اکسید سیلیکون بین پیکسل‌ها برای کاهش نویز استفاده می‌کند. همچنین GNJ در مصرف انرژی کارآمد است و در حالت پیش‌نمایش 29 درصد و هنگام ضبط ویدیوهای  4K 60 فریم بر ثانیه، 34 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند.

سنسور ISOCELL HP9

یک سنسور 200 مگاپیکسلی جدید با فرمت اپتیکال 1/1.4 اینچی و 0.56 میکرومتر پیکسل می‌باشد. این سنسور نسبت به ISOCELL HP3 قدیمی دارای 12 درصد حساسیت به نور و 10 درصد فوکوس خودکار بهتر است. این حسگر هم برای دوربین‌های اصلی و هم برای دوربین‌های تله قابل استفاده می‌باشد و در حال حاضر در دوربین تله فوتو Vivo X100 Ultra مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حسگر HP9 از یک میکرولنز بسیار انکساری برای هدایت بهتر نور به فیلتر رنگی RGB استفاده می‌کند و دقت رنگ، سرعت فوکوس خودکار و حساسیت به نور را بهبود می‌بخشد. این سنسور در نور کم با ترکیب پیکسلی 4×4 عملکرد خوبی ارائه می‌کند و می‌تواند تاری پس‌زمینۀ واقعی ایجاد نماید. این سنسور زوم 2 برابر و 4 برابری را ارائه می‌دهد و می‌تواند با لنز زوم اپتیکال 3 برابر به زوم با کیفیت اپتیکال تا 12 برابر برسد.

سنسور ISOCELL JN5

یک سنسور 50 مگاپیکسلی با اندازۀ 1/2.76 اینچ است که به احتمال زیاد برای دوربین‌های فوق عریض در گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار بگیرد. این حسگر فوکوس خودکار بهتر و طیف رنگی وسیع‌تری را برای تجربۀ دوربین ثابت به ارمغان می‌آورد. ISOCELL JN5 از فناوری Dual Vertical Transfer Gate (Dual VTG) برای بهبود انتقال شارژ پیکسل و کاهش نویز در نور کم استفاده می‌کند. همچنین این سنسور با استفاده از تکنولوژی Super QPD، دقت فوکوس خودکار را با مقایسۀ اختلاف فاز افقی و عمودی، بهبود می‌بخشد.

همچنین JN5 برای محدودۀ دینامیکی بهتر و HDR، از دو شیب (DSG) بهره می‌برد، که سیگنال‌های نور را برای طیف رنگی وسیع‌تر تقویت می‌کند. همچنین این سنسور دارای الگوریتم‌های سخت‌افزاری re-mosaic برای ضبط سریع‌تر و پیش‌نمایش زوم در زمان واقعی است. اندازۀ کوچک آن را برای دوربین‌های جلو، تله فوتو یا فوق عریض مناسب می‌کند.

جسوک لی، معاون اجرایی در Samsung Electronics گفت: ارتقای عملکرد حسگر تصویر و بهبود هماهنگی دوربین‌های اصلی و فرعی در راستای تجربۀ عکاسی یکپارچه، مسیر جدیدی برای ما می‌باشد. ما با حسگرهای جدید موبایل خود که دارای آخرین فناوری‌ها است، استانداردهای صنعتی را تعیین خواهیم کرد و مرزهای فناوری را گسترش خواهیم داد.