مقایسه دوربین گلکسی A54 با گلکسی S23 اولترا

رفته‌رفته با افزوده‌شدن ویژگی‌هایی جدید و پیشرفت‌های سخت‌افزاری ، قیمت گوشی‌های پرچمدار افزایشی چشمگیر را تجربه کرد؛ به‌طوری که درحال‌حاضر می‌توان مدل‌هایی با قیمت ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار نیز در بازار یافت. پرواضح‌است که بالاتر رفتن قیمت گوشی‌های بالارده ، تأثیر مستقیمی بر بازار گوشی‌های میان‌رده خواهد داشت. درحال‌حاضر گلکسی A54، بهترین مدل از سری میان‌رده‌ی سامسونگ با قیمت ۴۵۰ دلار به‌فروش می‌رسد.

در این مقاله قصد داریم کمی در خصوص دوربین‌ها در این دو محصول شگفت‌انگیز سامسونگ صحبت کنیم.

هر دو این مدل‌ها در فروشگاه آنلاین مایکروتل و فروشگاه‌های فیزیکی در دسترس شماست و می‌توانید با خاطری آسوده با گارانتی ویژه مایکروتل خریدی به یاد ماندنی داشته باشید، پس مثل همیشه با مایکروتل همراه باشید.

مقایسه دوربین‌ها در گلکسی S23 اولترا با گلکسی A54

مقایسه دوربین  گلکسی S23 اولترا با گلکسی A54

همانطور که کمابیش می‌دانید گلکسی S23 اولترا از بهترین مجموعه دوربین در گوشی‌های سامسونگ متشکل از دوربین چهارگانه در پشت و دوربین سلفی قدرتمند استفاده می‌کند. دوربین‌های واید، تله‌فوتو و اولتراواید به‌ترتیب از یک حسگر 1/1.3 اینچیِ ۲۰۰ مگاپیکسلی، دو حسگر 1/3.52 اینچی با وضوح ۱۰ مگاپیکسل برای زوم ۳ و ۱۰ برابر و یک حسگر 1/2.55 اینچی با وضوح ۱۲ مگاپیکسل بهره برده‌اند. سامسونگ برای دوربین سلفی این گوشی نیز از حسگر ۱۲ مگاپیکسلی استفاده کرده‌ است که در پشت یک لنز ۲۶ میلی‌متریِ قرار دارد.

از سوی دیگر گوشی میان‌رده‌ی گلکسی A54 با بهره‌مندی از یک دوربین ۵۰ مگاپیکسلی با لنز واید، ۱۲ مگاپیکسلی با لنز اولتراواید و ۵ مگاپیکسلی با لنز ماکرو به‌عنوان دوربین‌های پشتی و یک دوربین ۳۲ مگاپیکسلی سلفی به‌همراه لنز واید، مجموعه‌ی دوربین نسبتاً کاملی را دراختیار کاربر قرار داده است.

مهم‌ترین مشخصه‌ در گلکسی A54

می‌توان لرزشگیر سخت‌افزاری گلکسی A54 را مهم‌ترین خصیصه دوربین این گوشی دانست؛ سخت‌افزاری که می‌تواند بهبود قابل توجهی در خروجی عکس‌های ثبت‌شده در شب ایجاد کند؛ اما S23 اولترا با وجود فوکوس لیزری و لرزش‌گیر اپتیکال با فضای حرکتی عریض، در عکاسی شب وضوح بی‌نظیری را ارائه کرده است که A54 هنوز از آن بی‌بهره است.

مقایسه دوربین گلکسی A54 با گلکسی S23 اولتراباید در نظر داشته باشیم که دوربین اصلی A54 از حسگری با ابعاد 1/1.56 اینچ استفاده می‌کند که تقریباً ۳۰ درصد از نمونه‌ی استفاده‌شده در پرچمدار سامسونگ کوچک‌تر است! از طرفی S23 اولترا با استفاده از پردازنده‌ی سیگنال تصویر قدرتمند خود، روی کاغذ به‌مراتب بهتر از گلکسی A54 ظاهر خواهد شد؛ اما دو دستگاه در حالت‌های مختلف چطور ظاهر می‌شوند؟

عکاسی در نور کافی

در نگاه اول عکس‌های ثبت‌شده با گلکسی A54 و گلکسی S23 اولترا تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند؛ اما با نگاهی دقیق‌تر می‌توان گسترده‌تر بودن دامنه‌ی دینامیکی تصویر در S23 اولترا را مشاهده کرد.

علاوه‌بر دامنه‌ی دینامیکی، با تصاویر بسیار واضح‌تر و با جزئیات‌ بیشتری طرف هستیم؛ البته می‌توان این مورد را با فوکوس متفاوت دو دستگاه مرتبط دانست؛ به‌طوری که گلکسی A54 میان‌رده و S23Ultra پرچمدار به‌ترتیب در قسمت جلو و انتهای تصویر فوکوس کرده‌اند. این اتفاق را می‌توان در تفاوت سطح جزئیات کنسول بازی و دسته جست‌وجو کرد.

دوربین اولتراواید گلکسی S23 اولترا با ثبت دقیق منظره رو‌به‌روی خود عملکردی به‌مراتب بهتر از گلکسی A54 به‌جای می‌گذارد.گلکسی A54 حتی در رفع اعوجاج تصویر نیز به‌خوبی اس ۲۳ اولترا عمل نمی‌کند.

درصورتی‌که مقایسه‌ی میان دو گوشی به محیط بیرونی کشیده شود، گلکسی S23 اولترا همچنان با رنگ‌هایی شاداب‌تر و طبیعی‌تر و همچنین نویز یا به اضطلاح عکاسی گرین کمتر و کنتراست مطلوب، عملکردی بهتر را ارائه می‌کند؛ اما همچنان فاصله‌ی کم میان پرچمدار و میان‌رده‌ی سامسونگ جای سؤال دارد.

با اینکه گلکسی A54 در نمونه عکس ثبت‌شده، عکس روشن‌تری را ثبت می‌کند؛ اما به‌راحتی می‌توان ضعف در ارائه تصویری واضح از محتویات تصویر و همچنین نویز بالای تصاویر در عکس‌های ثبت‌شده در حالت Night Mode را مشاهده کرد؛ اتفاقی که در نمونه عکس‌های گلکسی S23 اولترا اصلا مشاهده نمی‌کنیم.

خروجی دوربین اولتراواید گلکسی A54 در شرایط نوری ضعیف نیز برای این مدل ضعیفتر عمل کرده است و با ایجاد بستری مناسب، گلکسی S23 اولترا را به‌عنوان برنده‌ی مقایسه معرفی می‌کند. 

اگر حالت Night Mode فعال شود سطح روشنایی بهبود قابل توجهی پیدا می‌کند؛ اما دوربین اولتراواید A54 با افزایش ایزو به این سطح از روشنایی دست پیدا می‌کند که به‌ معنی نویز بیشتر تصویر خواهد بود.


اگر دامنه فعالیت‌ها را به فیلم‌برداری نیز بگسترانیم، قطعاً با وجود فیلم‌برداری 8K گلکسی S23 اولترا و امکانات ویژه‌ای چون فیلم‌برداری در شب و همچنین لرزشگیر فوق‌العاده‌ی آن، گلکسی A54 حرف زیادی برای گفتن نخواهد داشت.

جمع‌بندی

بنابراین اگر به‌دنبال دستگاهی توانمند برای مقاصد عکس‌برداری هستید و زوم دوربین نیز اهمیت چندانی برایتان ندارد، قطعاً گلکسی A54 می‌تواند نیازهای نیمه حرفه‌ای و حتی حرفه‌ای کاربر را پوشش دهد؛ البته مورد آخر نیازمند خلاقیت بسیار در حوزه عکاسی خواهد بود.