بسیاری از کاربران موبایل از بروز این مشکل شکایت داشته و به دنبال راه حل‌هایی برای برطرف کردن آن هستند. شاید شما هم با این مشکل روبرو شده‌اید که گوشی موبایل‌تان شارژ نشده و شما را نگران کرده است. شارژ نشدن گوشی ممکن است به دلایل گوناگون باشد. شما باید پیش از هر کاری، علت شارژ نشدن گوشی را مشخص کرده و سپس اقدام به برطرف کردن آن نمایید.

شارژ نشدن موبایل می تواند طیف وسیعی از مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را شامل شود که در صورت تداوم، به تهدیدی جدی برای باتری و سایر قطعات دستگاه تبدیل خواهند شد. در این مقاله مایکروتل ضمن بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی ، راه حل‌های کاربردی را برای رفع این مشکل ارائه خواهد شد. اگر در طول مراحل دچار مشکل شدید، می توانید از همکاران ما در خدمات پس از فروش مایکروتل راهنمایی بگیرید.

دلایل شارژ نشدن گوشی

همانطور که اشاره کردیم، دلایل شارژ نشدن گوشی ریشه در مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مختلفی داشته باشد. عمده دلایل شارژ نشدن گوشی عبارتند از: خرابی درگاه USB ، خرابی یا قطعی کابل شارژ، خرابی آداپتور شارژ، خرابی باتری گوشی، به هم ریختن تنظیمات باتری، نوسانات جریان برق، اتصال اشتباه کابل شارژ و ویروسی شدن گوشی در اثر استفاده از بدافزارها یا اپلیکیشن‌های مشکوک و مواردی از این دست.

آنچه اهمیت دارد این است که در اسرع وقت دلیل بروز مشکل مشخص و به صورت تخصصی برطرف گردد. بدیهی است که وقتی گوشی شارژ نشود، نمی توان آن را روشن کرد. اما علاوه بر این، اگر شارژ نشدن موبایل به دلیل وجود مشکل در باتری باشد و این ایراد به موقع برطرف نشود، ممکن است خرابی باتری به سایر قطعات نیز نفوذ پیدا کرده و زمینه ساز خرابی این قطعات شود. پشتیبانی ما در خدمات پس از فروش مایکروتل برای بررسی و تعمیر مشکل شارژ نشدن گوشی در خدمت شما همراهان گرانقدر هستند.

راه حل های شارژ نشدن گوشی

کاربردی ترین راه حل های شارژ نشدن گوشی شامل موارد زیر می شوند:

تنظیم درگاه USB گوشی

وقتی با مشکل شارژ نشدن گوشی خود مواجه شدید، سریع‌ترین کاربردی ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که درگاه USB آن‌را چک کرده و تنظیم نماید. گاهی اتصال بین درگاه و کابل شارژ به خوبی برقرار نشده و به همین دلیل گوشی شارژ نمی‌شود. برای تنظیم و ترمیم این قسمت، شما به یک گیره کاغذ احتیاج دارید. گوشی خود را خاموش کنید، در صورت امکان باتری را از گوشی خارج کرده و با گیره کاغذ به آرامی قسمت درونی درگاه USB گوشی را به بالا فشار دهید.

احتیاط کنید که در طول انجام این عملیات، سوکت USB دچار شکستگی نشود؛ در این صورت باید این سوکت را با هزینه ای بالا تعویض نمایید. سپس باتری گوشی را در جای خود بگذارید و گوشی را روشن کنید و به برق وصل نمایید. در ۹۰% مواقع این تمام کاری است که باید انجام شود. اگر گوشی خود را در جیب شلوار خود می‌گذارید، ممکن است بر روی درگاه USB را جرم و نخ شلوار بپوشاند و از اتصال درست کابل و گوشی جلو‌گیری کند. بهتر است با استفاده از اسپری هوای فشرده، درگاه USB گوشی خود را تمیز کنید.

تعویض باتری

تعویض باتری اگر هیچ کدام از اقدامات ذکر شده برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی مفید واقع نشد، باید باتری آن را مورد بررسی قرار دهید. به طور کلی باتری گوشی های موبایل پس از مدتی فرسوده شده و کارایی قبل را ندارند. عوامل مختلفی مثل نوسانات جریان برق نیز می تواند منجر به بروز مشکلات جدی و عمقی در این قطعه شود.

اگر در بررسی های کارشناسان خدمات پس از فروش مایکروتل مشخص شود که شارژ نشدن این دستگاه به دلیل خرابی باتری است، لازم است که این قطعه تعمیر یا تعویض گردد. عملیات تعمیر و تعویض باتری موبایل باید به شکل تخصصی و توسط افراد دارای تخصص در این زمینه انجام شود. مایکروتل ضمن توجه به این نکات، از باتری اصلی برای تعویض استفاده می‌نماید.

تعویض کابل شارژر

تعویض کابل شارژر یکی دیگر از راه حل‌های موثر و کارآمد برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی می‌باشد. کابل شارژ به راحتی خراب می شود و یا دچار قطعی و اتصالی می‌گردد. این اتفاق باعث می‌شود که گوشی شارژ نشده و یا فرایند شارژ شدن آن با مشکل مواجه گردد. به همین دلیل هم در صورت شارژ نشدن موبایل، یکی از اولین و بهترین اقدامات تعویض این قطعه است.

تعمیر و تعویض آداپتور شارژ

چنانچه شارژ نشدن گوشی به دلیل وجود مشکل در کابل شارژ نبود، لازم است که آداپتور را بررسی کنید. توجه داشته باشید که آداپتور‌های مختلف، مدت زمان‌های متفاوتی برای شارژ گوشی سپری می‌کنند. به خصوص کاربرانی که از شارژر دیگری برای شارژ کردن گوشی‌شان استفاده می‌کنند، ممکن است با مشکلاتی مثل شارژ نشدن گوشی و خرابی آداپتور مواجه شوند. با تعمیر و تعویض آداپتور مشکل برطرف شده و موبایل شما مثل روز اول شارژ می شود.