باید بدانید که عمل خالی کردن حافظه پنهان در گوشی های سامسونگ می‌تواند با حذف فایل‌های موقت مرتبط با سیستم عامل به حل مشکلات و بهبود عملکرد تلفن شما کمک کند. این فرآیند فایل‌ها یا تنظیمات شما را حذف نمی‌کند.

اما پاک کردن حافظه پنهان سامسونگ چگونه است؟ پاک کردن حافظه پنهان کش در سامسونگ به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟ برای پی بردن به نحوه خالی کردن حافظه پنهان در گوشی های سامسونگ با ما همراه باشید.

پر شدن حافظه پنهان ممکن است برای بسیاری از افراد اتفاق افتد. اگر شما هم با چنین مشکلی رو به رو شده‌اید می‌توانید برای خالی کردن حافظه پنهان در گوشی های سامسونگ از طریق روش‌هایی که در ادامه آمده است اقدام کنید.

منظور از حافظه پنهان یا کش چیست؟

حافظه کش به حافظه پنهانی گفته می‌شود که نوعی از داده‌های خاص برنامه را در خود نگهداری می‌کند. هدف حافظه نهان Cache این است که سرعت دستگاه را افزایش داده و پردازش پردازنده را کاهش دهد.

بعد از روشن کردن دستگاه و باز کردن یک برنامه احتمالاً متوجه کندی آن شده‌اید در صورتی که با باز کردن برنامه در دفعات بعد سرعت بیشتری را شاهد خواهید بود. این افزایش سرعت به لطف همین داده‌های ذخیره شده در کش است.

پس کش یا همان حافظه پنهان در واقع یک سری اطلاعات است که پس از استفاده از یک نرم افزار روی تلفن شما ذخیره شده و کار با این برنامه را برای دفعات بعدی سهولت می‌بخشد. این اطلاعات باعث می‌شود اپلیکیشن با سرعت بیشتری خوانده و اجرا شود.

از مثال‌های دیگر می‌توان به وبسایت‌های مختلف هم اشاره کرد که سرعت بارگذاری آن‌ها در دفعات ثانویه بیشتر از اولیه است و حتی مصرف داده کم‌تری هم پیدا می‌کنند چون عکس و دیگر داده‌ها در این حافظه ذخیره می‌شود.

پاک کردن حافظه پنهان سامسونگ می‌تواند فضای ارزشمندی را آزاد کند و مشکلات باتری، سرعت و امنیت گوشی شما را حل کند. داده‌های کش قدیمی می‌توانند خراب شوند و باعث مشکلات عملکردی بزرگ‌تری شوند.

برای مثال اگر برنامه خاصی به‌روزرسانی دریافت کند، داده‌های حافظه کش گوشی نسخه قبلی می‌تواند باعث اختلال در عملکرد آن شود و همچنین اگر امنیت اطلاعات را در نظر بگیریم هم کسی نمی‌خواهد جزئیات مهمی که نسبت به آنها حساس است ماه‌ها در حافظه کش مرورگر بماند و احتمال هک شدن آنها افزایش یابد.

Clear data با Clear cahce چه تفاوتی دارند؟

حافظه کش موقتی است و برای بالا رفتن سرعت اجرای برنامه‌ها است و پاک کردن آن‌ها صدمه‌ای به اطلاعات در گوشی وارد نمی‌کند، اما داده‌های برنامه یا همان App Data شامل تمام اطلاعات یک برنامه است که پاک کردن آن باعث از بین رفتن تمام دیتاهای شما در یک برنامه می‌شود.

در واقع اگر داده‌های یک برنامه را پاک کنید انگار آن برنامه را تازه نصب کردید و هیچ کدام از اطلاعات برنامه مورد نظرتان دیگر در دسترس نیست و همچنین این اطلاعات قابل بازگشت نیستند.

پس دقت داشته باشید که به هیچ عنوان داده‌های برنامه را پاک نکنید مگر این که آن برنامه اطلاعات مهمی نداشته باشد و ترجیحا برنامه سنگینی با دانلودهای درون برنامه‌ای نباشد.

چرا باید کش برنامه را پاک کنیم؟

با اینکه cache برنامه باعث می‌شود آن برنامه خیلی سریع تر باز شود و کمتر در زمان باز شدن برنامه پردازنده‌ها را درگیر می‌کند، اما در نظر داشته باشید که همین کش‌ها علاوه بر پر کردن حافظه گوشی باعث کند شدن کلی گوشی هم می‌شود.

پس زمانی که احساس کردید عملکرد گوشی شما کند شده و مانند قبل سریع نیست، گوشی خود را یک بار خاموش و روشن کنید یا به صورت دستی کش برنامه‌های گوشی را پاک کنید.

آیا با پاک کردن کش گالری هم پاک خواهد شد؟

بعضی از افراد تصور می‌کنند که اگر کش برنامه‌هایی مانند گالری، موزیک پلیر و یا واتس اپ را پاک کنند به طور کلی اطلاعات آنها نیز در آن برنامه‌ها هم پاک خواهد شد اما باید گفت که کش یک برنامه شامل اطلاعات آن نمی‌شود و این App Data است که شامل اطلاعات برنامه‌ها است و نباید آن را پاک کرد.

پاک کردن کش برنامه‌ها یکی از راه‌هایی است که باعث می‌شود سرعت گوشی شما بالاتر برود و حافظه گوشی شما آزاد شود؛ بعضی از برنامه‌ها به دلیل داشتن کانال و گروه، گیف و تصاویر کش زیادی را مصرف می‌کنند که از طریق راه‌کارهایی که در ادامه ذکر می‌کنیم، می‌توان کش را پاک کرد و سرعت و عملکرد گوشی را بهبود بخشید و حافظه داخلی بیشتری در اختیار داشت.

روش‌هایی برای پاک کردن حافظه پنهان سامسونگ

پاک کردن حافظه پنهان کش در سامسونگ به روش‌های مختلفی قابل انجام است. این روش‌ها در ادامه بررسی شده است و شما می‌توانید از طریق آنها به رفع مشکل خود بپردازید.

روش کلی

برای پاک کردن حافظه پنهان گوشی سامسونگ مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا به بخش تنظیمات settings گوشی سامسونگ خود وارد شوید.
  • سپس گزینه Storage را پیدا و انتخاب کنید.
  • سپس گزینه‌ی clear cach را تپ کنید.
  • چنانچه پیغامی جهت تایید درخواست شما نمایش داده شد، گزینه clear را انتخاب کنید.

قبل از هر چیزی همیشه سعی کنید که برای اجرای درست اپلیکیشن‌ها به اندازه کافی فضای خالی داشته باشید. عملکرد اپلیکیشن‌ها همیشه قابل قبول نیست! گاهی اوقات اختلالاتی از سمت سرور‌ها باعث کندی و عدم لود شدن درست اپلیکیشن‌ها می‌شود؛ به همین دلیل بهتر است که یکبار حافظه پنهان گوشی را پاک کنید. برای حذف کردن حافظه پنهان مسیر زیر را دنبال کنید.

ابتدا روی اپ مورد نظر انگشت خود را به مدت چند ثانیه نگه دارید و بعد گزینه‌ی app info را کلیک کنید. چنانچه گوشی هوشمند شما گزینه‌ای را نمایش نمی‌دهد بهتر است به منوی settings وارد شوید. در بخش تنظیمات روی گزینه‌ی manage apps یا apps تپ کنید.

ابتدا اسکرول کنید تا اپلیکیشن مورد نظر خود را پیدا و انتخاب کنید. سپس به بخش Storage برنامه مورد نظر وارد شوید. در بخش بعد در پایین صفحه گزینه‌ی clear cache را تپ کنید. چنانچه با پیغام cancel یا clear مواجه شدید، گزینه‌ی clear را انتخاب کنید؛ با انجام مراحل فوق می‌توانید حافظه پنهان یا همان cache هر اپلیکیشنی را پاک کنید.

همچنین می‌توان مراحل زیر را دنبال کرد:

  • ابتدا وارد تنظیمات گوشی شوید.
  • به وسط منوی تنظیمات بروید و گزینه Apps را انتخاب کنید تا تمام برنامه‌های موجود در گوشی‌تان نشان داده شوند.
  • برای مثال اگر قصد پاک کردن کش اینستاگرام را دارید، در بین برنامه‌ها این برنامه را انتخاب کنید.
  • حالا در اطلاعات برنامه گزینه Storage را انتخاب کنید.
  • در این قسمت دو گزینه Clear Cache و Clear App Data وجود دارد که باید گزینه Clear Cache یا همان پاک کردن حافظه کش را انتخاب کنید.

پاک کردن کش از بخش ریکاوری

چنانچه گوشی شما به دلیل هر نوع اختلال اپلیکیشنی روشن نمی‌شود، می‌توانید از بخش ریکاوری گوشی خود، حافظه پنهان را پاک کنید. اگر با بخش ریکاوری آشنایی ندارید، از انجام مراحل بعدی صرف‌نظر کنید یا آن را به افراد متخصص بسپارید.

اگر اپلیکیشن یا گوشی شما کند شده و مدام هنگ می‌کند می‌توانید از بخش ریکاوری حافظه کش گوشی سامسونگ را پاک کنید. برای فعالسازی ریکاوری ابتدا دکمه power را با دکمه volume down همزمان پایین نگه دارید تا به بخش ریکاوری گوشی سامسونگ خود وارد شوید.

توجه داشته باشید در این بخش تاچ گوشی شما کار نمی‌کند و برای اسکرول کردن باید از کلید volume up/down و برای انتخاب و تپ زدن باید از دکمه power گوشی خود استفاده کنید.

ابتدا در بخش ریکاوری با کلید volume down اسکرول کنید و گزینه wipe cache partition را با دکمه power انتخاب کنید. پس از انجام فرایند پاک شدن حافظه پنهان در بخش ریکاوری، گزینه‌ی reboot system now را با فشار دادن کلید power، گوشی ریستارت کنید. با انجام مراحل فوق به راحتی می‌توانید حافظه پنهان گوشی سامسونگ را در بخش ریکاوری پاک کنید.

اپلیکیشن‌هایی برای پاک کردن حافظه پنهان کش در سامسونگ

اگر به هر دلیلی نتوانستید از روش‌های بالا حافظه پنهان گوشی سامسونگ را پاک کنید، بهتر است از اپلیکیشن‌هایی که به منظور حذف حافظه پنهان یا همان clear cache ساخته شده‌اند، استفاده کنید.

برای نصب برنامه پاک کردن حافظه cache در پلی استور عبارت cleaner را جستجو کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید اپلیکیشن‌های زیادی برای حذف حافظه پنهان وجود دارد. در ادامه تعدادی از برنامه‌های کاربردی آمده است.

اپلیکیشن Nox Cleaner

یکی از برنامه های بسیار کارآمد و محبوب در زمینه پاک کردن کش گوشی برنامه ناکس کلینر است که حدود ۲۶ مگابایت بیشتر حجم ندارد اما بسیار مفید و کارآمد است؛ این برنامه حدود ۱ میلیون نظر در گوگل پلی دارد و می‌توانید به آن اعتماد کنید.

برای استفاده از این برنامه، آن را دانلود و اجرا کنید. حالا می‌توانید در این برنامه انتخاب کنید که فایل‌های بدرد نخور و حجیم گوشی شما که از وجود آنها خبر ندارید پاک شود و یا کش برنامه‌های موجود در گوشی از بین بروند.

اپلیکیشن Clean master

برنامه Clean master یک اپلیکیشن 22 مگابایتی از دسته‌ی ابزار های کاربردی است که با سرعت عمل، محیط کاربری آسان، امنیت و قابلیت‌های فوق العاده خود توانسته است تاکنون بیش از 10 میلیون نصب را از آن خود کند.

در این مطلب به بررسی روش‌های موجود برای پاک کردن حافظه پنهان سامسونگ پرداختیم. با استفاده از این روش‌ها خالی کردن حافظه پنهان در گوشی های سامسونگ به راحتی امکان پذیر است. لازم به ذکر است که پاک کردن حافظه پنهان کش در سامسونگ ضروری است و می‌تواند باعث عمکرد بهتر گوشی شود.

خالی کردن حافظه پنهان در گوشی های سامسونگ چه مزایایی دارد؟

حافظه کش موقتی است و برای بالا رفتن سرعت اجرای برنامه‌ها است و پاک کردن آن نه تنها صدمه‌ای به اطلاعات در گوشی وارد نمی‌کند بلکه پاک کردن کش گوشی می‌تواند فضای ارزشمندی را آزاد کند و مشکلات باتری، سرعت و امنیت گوشی را حل کند.