در گوشی های اندرویدی نیز مثل لپ تاپ ها می توان با دسترسی به بخشی تحت عنوان سطل زباله گوشی های اندرویدی به برخی از داده‌ها دسترسی پیدا کرد. در واقع این قسمتی است که با حذف فایل های مختلف و حتی سیستم عامل، این فایل ها در آن جا ذخیره می‌شوند. در نتیجه با پیدا کردن سطل زباله گوشی‌های اندرویدی می توان به فایل‌هایی که از گوشی حذف کرده‌اید، اما هنوز به صورت کامل و همیشگی از دستگاه حذف نشده اند، دسترسی پیدا کنید.

برای این منظور باید نحوه دسترسی به سطل زباله در گوشی‌های اندرویدی آشنا باشید. 

در این جا می خواهیم نحوه پیدا کردن سطل زباله گوشی‌های اندرویدی را آموزش دهیم تا با استفاده از آن بتوانید در مدل‌های مختلف این دستگاه ها از جمله سامسونگ ، شیائومی و سونی به این گزینه دسترسی پیدا کنید.

سطل زباله گوشی‌های اندرویدی در چه قسمتی قرار دارد؟

اگر بخواهیم به صورت مشخص بخشی را برای قرار داشتن گزینه سطل آشغال در دستگاه‌های اندرویدی در نظر بگیریم، نمی‌توان به قسمت به‌خصوصی اشاره کرد. چرا که در گوشی‌های اندرویدی ما همچون سیستم‌های ویندوزی و مک، گزینه‌ای تحت عنوان سطل زباله نداریم. در سیستم‌های اندرویدی نحوه طراحی دستگاه به صورتی است که هر یک از فایل‌هایی که حذف می‌شوند، در سطل زباله جداگانه هر برنامه نگهداری می شوند.

در واقع بنا به سبک طراحی هر یک از برنامه‌های مورد استفاده روی اندروید، برای آنها یک سطل زباله مجزا طراحی شده است. از این رو برای یافتن سطل زباله گوشی‌های اندرویدی باید بسته به نوع برنامه به دنبال الگوی یافتن این گزینه در دستگاه بود. به طور مثال معمولا روش جستجوی سطل زباله در برنامه‌های گوگل فوتو و دراپ باکس یا حتی فایل منیجر مشابه یکدیگر است.

نحوه یافتن سطل زباله در برنامه گوگل فوتو

یکی از گزینه‌های رایج جهت دسترسی به سطل زباله گوشی‌های اندرویدی، وارد شدن به برنامه Google Photo در اندروید است. در این بخش معمولا فایل‌ها و عکس‌هایی که حذف می‌شوند در سطل زباله برنامه برای حدود سی روز باقی می‌مانند و می‌توان آنها را بازیابی کرد. برای دسترسی به این بخش باید در دستگاه گزینه photos یا Google Photos را انتخاب کرد. 

سپس بعد از باز شدن این بخش، روی گزینه library کلیک کرده و سپس گزینه Trash را انتخاب نمایید. حال می توانید در این قسمت به عکس‌های حذف شده دسترسی پیدا کنید و آنها را بیابید.

اگر قصد بازیابی عکس‌های حذف شده از گوشی را دارید می توانید از گزینه restore استفاده کنید. از طرفی نیز اگر قصد حذف دائمی این عکس‌ها را داشته باشید باید آیکون بیضی شکل را انتخاب و این فایل‌ها را برای همیشه از روی دستگاه حذف کنید. در نظر داشته باشید که اسم گزینه‌ها ممکن است بسته به برنامه یا حتی مدل گوشی کمی متفاوت باشد. برای مثال ممکن است به جای trash، گزینه bin را در لیست ببینید.

پیدا کردن سطل زباله در برنامه فایل منیجر

یکی دیگر از گزینه‌های اصلی در گوشی‌های اندرویدی مختلف برای دستیابی به سطل زباله، بخش فایل منیجر است که از آن برای مدیریت پوشه‌ها و برنامه‌های مختلف استفاده می شود. برای پیدا کردن سطل زباله گوشی‌های اندرویدی در این بخش باید وارد فایل منیجر شد و در آنجا روی گزینه Recently Deleted کلیک کرد.

حال در این بخش می‌توان به داده های حذف شده دسترسی پیدا کرد. در صورت نیاز به بازیابی فایل‌های حذف شده می‌توان روی همان فایل ضربه زده و آن را بازیابی کرد. در صورتی که هدف حذف کلی و کامل داده‌های حذف شده باشد نیز کافی است روی گزینه Deleted All کلیک کرده و تمامی فایل های موجود در این قسمت را حذف کنید.

نحوه پیدا کردن سطل زباله در گوشی‌های سامسونگ

در گوشی‌های سامسونگ نیز می‌توان از روش زیر برای پیدا کردن سطل زباله گوشی‌های اندرویدی استفاده کرد. در این مسیر می‌توان هم به عکس‌های حذف شده از گوشی سامسونگ و هم به فایل‌هایی که از روی این دستگاه‌ها حذف شده است دسترسی پیدا کرد. برای این منظور باید ابتدا وارد قسمت گالری گوشی سامسونگ شد.

در آن جا یک آیکون بیضی رنگ وجود دارد که با ضربه زدن روی آن می توان به یک لیست دسترسی پیدا کرد. حال باید در بین گزینه‌های موجود در لیست، گزینه Recycle Bin را انتخاب کرد. باز هم بسته به نیاز می‌توان یا داده ها را کامل از این بخش حذف کرد یا این که با انتخاب فایل مورد نظر و ضربه زدن روی گزینه Restore ، آنها را بازیابی کرد.

نحوه پیدا کردن سطل زباله در گوشی‌های شیائومی

در گوشی‌های شیائومی نیز یکی از راه‌های دسترسی به سطل زباله گوشی‌های اندرویدی ، ورود به برنامه گالری است. در این بخش باید ابتدا وارد تب آلبوم شده و در ادامه روی گزینه سه نقطه‌ای که در بالای صفحه قرار دارد، کلیک کرد. حال در لیست نمایش داده شده روی گزینه Recently deleted کلیک کنید. البته ممکن است به جای این گزینه، گزینه دیگری با عنوان Trash Bin را در این بخش مشاهده نمایید.

 به این ترتیب می توان به داده‌هایی که بین 15 تا 60 روز از حذف آنها می‌گذرد دسترسی پیدا کرد و در صورت نیاز آنها را بازیابی یا به صورت کامل حذف کرد. اگر در بخش مدیریت فایل گوشی شیائومی نیز به دنبال سطل زباله گوشی‌های اندرویدی می‌گردید، می‌توانید در بخش فایل منیجر و در قسمت Categories ، گزینه Recently Deleted را انتخاب نمایید. حتی می‌توان در قسمت تنظیمات گوشی نیز با جستجوی عبارت Trash، به سطل زباله دسترسی پیدا کرد.

آیا پیامک‌های گوشی‌های اندرویدی نیز گزینه سطل زباله دارند؟

یکی از سوالات مهم در خصوص سطل زباله گوشی‌های اندرویدی این است که آیا برای بخش پیامک‌ها نیز می توان به چنین گزینه‌ای دسترسی پیدا کرد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که اخیرا در سیستم اندرویدی گزینه‌ای به عنوان سطل زباله یا Recycle Bin در قسمت تنظیمات پیامک‌ها در نظر گرفته شده است و به همین جهت هم در صورت حذف شدن پیام ها از روی گوشی، بازیابی و دسترسی مجدد به آنها کار راحتی است. مگر اینکه از آن قسمت نیز پاک شوند که در اینصورت تنها راه حل بازیابی و دسترسی به این پیامک‌ها در صورت لزوم، استفاده از روش های تخصصی جهت بازیابی داده های حذف شده از روی موبایل است. برای مثال می توان از بک آپ گیری گوگل درایو یا برخی از نرم افزارهای پشتیبان‌گیری از پیامک‌ها بازیابی اطلاعات در این خصوص استفاده کرد.

روش افزودن گزینه سطل زباله به گوشی‌های اندرویدی

همانطور که پیش از این در ابتدا به آن اشاره کردیم، در گوشی‌های اندرویدی مانند ویندوز یک بخش مشخص با عنوان Recycle bin وجود ندارد و در واقع سطل زباله گوشی‌های اندرویدی به صورت مجزا و اختصاصی توسط برنامه‌های مختلف ایجاد می شود. اما برای دسترسی راحت تر به داده های حذف شده می توان به گوشی‌های اندرویدی نیز گزینه Recycle bin را اضافه کرد.

به این ترتیب می‌توان نه تنها عکس‌ها و فایل‌های مختلف، بلکه برنامه‌‌ها و پیام‌های متنی را نیز در صورت حذف شدن بازگردانی کرد. برای ایجاد گزینه Recycle bin روی گوشی‌های اندرویدی کافی است از یک برنامه ساده مانند Dumpster استفاده کرد. این برنامه به شما کمک می‌کند تا قابلیتی شبیه سطل زباله‌های ویندوزی را در گوشی‌های اندرویدی نیز به وجود آورید. 

در نتیجه کافی است این برنامه را دانلود کرده و پس از نصب از ویژگی‌های آن بهره ببرید. تمامی فایل‌ها و داده‌های حذف شده در گوشی اندرویدی از این پس در این برنامه ذخیره شده و می‌توان آنها را در صورت نیاز بازیابی کرد.