گوشی شما از مرورگر کروم، فایرفاکس یا مرورگر سامسونگ استفاده می کند؟ اگر از این مرورگرها استفاده می کنید با مایکروتل همراه باشید تا ببینید چطور می‌توانید حریم خصوصی خود را افزایش بدهید ( یا حتی سرعت را بالا ببرید)

پاک کردن کوکی‌ها و کش

پاک کردن کوکی ها و کش مرورگر گوشی های اندرویدی شاید در نگاه اول کمی سخت و گیج‌کننده باشد، ولی از آن چیزی که فکر می‌کنید بسیار ساده‌تر است. اگر عادت به پاکسازی دیتا و اطلاعات در زمان‌های مشخص داشته باشیم بسیار خوب است. فرقی هم ندارد که چه مدل گوشی اندرویدی داشته باشیم، سامسونگ یا هر مدل دیگر. شما از هر نوع مرورگری مثل گوگل کروم(Google Chrome)، سامسونگ اینترنت(Samsung Internet) یا فایرفاکس(Firefox) در گوشی خود استفاده کنید، مرورگر شما اطلاعات گشت گذارتان در وب را جمع آوری و ذخیره می‌نماید. این اطلاعات بصورت کوکی‌ها و کش جمع آوری می شوند و به گوشی شما اجازه می دهند تا در اکانت‌های شما سریع‌تر وارد شده و سرعت بارگزاری سایت های پربازدید شما را سریع‌تر کند.

ولی این دیتا، هم حجم گوشی شما را اشغال کرده و هم رفتار شما در وب‌گردی را رصد می‌نماید. این رصد‌ها و اطلاعات در اختیار سرویس‌های تبلیغاتی قرار می‌گیرد تا بسته یه علایق شما، تبلیغات اینترنتی برای شما نمایش داده شود. 

برای استفاده بهینه از گوشی بهتر است گاه و بی‌گاه، این اطلاعات را از گوشی پاک کرده تا مرورگر اینترنتی گوشی کارکرد بهتری داشته باشد البته می توانیم اطلاعات مورد نیاز و پرتکرار را در مرورگر نگه داریم.
در گوشی های اندرویدی، روش پاک کردن این اطلاعات بسته به نوع و مدل گوشی متفاوت است، که در ادامه روش پاکسازی در مرورگرهای گوگل کروم Google Chrome ( که بصورت پیش فرض در گوشی‌های اندرویدی از آن استفاده می‌شود)، مرورگر اختصاصی سامسونگ Samsung Internet ( مرورگر پیش فرض در گوشی های گلکسی سامسونگ) و مرورگر موزیلا فایرفاکس Mozilla Firefox برای استفاده شما ذکر شده است.

پاک کردن کش Google Chrome

برای پاک کردن کش در مرورگر کروم، آیکن سه نقطه بالا سمت راست برنامه را لمس کنید. در منوی باز شده، گزینه History را لمس کنید. پس از باز شدن صفحه تاریخچه گوشی، گزینه Clear browsing data… که در ابتدای صفحه قرار دارد را لمس کنید. همچنین از طریق انتخاب Setting و بعد انتخاب گزینه Privacy and security و سپس Clear browsing data می توانید به این امکان دسترسی داشته باشید.


کروم دو حالت معمولی (Basic) و پیشرفته (Advanced) برای پاک کردن تاریخچه ، کوکی‌ها ، عکس ها و فایل های ذخیره شده در کش گوشی، را در اختیار شما قرار داده است. شما همچنین می توانید از گزینه Time range برای پاکسازی در زمان های دلخواه (از یک ساعت گذشته تا تمامی زمان) استفاده کنید. انتخاب حالت پیشرفته به شما اجازه پاکسازی رمزعبور، فرم های ذخیره شده و تنظیمات سایت را می دهد. بعد از انتخاب گزینه های دلخواه خود، گزینه Clear data را بزنید تا اطلاعات اضافه پاک شوند.

پاک کردن کش Samsung Internet

برای سامسونگ دو راه برای پاکسازی کش و کوکی های اینترنت وجود دارد، یکی از خود مرورگر سامسونگ و دیگری از تنظیمات خود گوشی سامسونگ.
برای پاکسازی مرورگر سامسونگ، آیکن تنظمیات که بصورت سه نقطه در بالای صفحه هست را لمس کنید. سپس تنظیمات (Setting) را انتخاب کرده، پس از آن بر روی Personal Data و سپس Delete browsing data ضربه بزنید تا وارد منوی پاکسازی شوید. شما می توانید هیستوری، کوکی‌ها و تنظیمات سایت، عکس‌ها و فایل‌های کش (حافظه پنهان) شده، رمز‌های عبور و پرکردن خودکار فیلدهای ورودی را به دلخواه پاکسازی کنید. پس از انتخاب و تایید‌، گزینه‌های انتخابی پاک خواهند شد.
پاکسازی کش از درون اپلیکیشن، گزینه‌های بیشتری را در دسترش شما قرار می دهد. در هر حال اگر قصد پاکسازی از طریق تنظیمات درون گوشی را داشتید، وارد تنظیمات گوشی شده، سپس وارد گزینه Apps شده و گزینه Samsung Internet را پیدا و انتخاب کرده و گزینه Storage را لمس کنید.
دو گزینه Clear cache و Clear data در پایین صفحه برای پاکسازی موجود هست. گزینه Clear cache به سرعت کش و حافظه اشغال شده برنامه مرورگر را پاکسازی می‌کند. ولی با انتخاب گزینه Clear data، تمامی اطلاعات مرورگرمثل فایلها، تنظیمات، اکانت‌ها و دیتابیس را پاکسازی می‌نماید. یا به عبارت دیگر مرورگر سامسونگ ریستارت می‌شود.

پاک کردن مرورگر Mozilla Firefox

همانند گوگل کروم، شما می توانید کوکی‌ها و کش را از مرورگر فایرفاکس اندروید پاکسازی کنید. برای پاک کردن کش مرورگر، آیکن سه نقطه بالا سمت راست را برای منو لمس کنید. گزینه Setting را انتخاب و سپس گزینه Delete browsing data را لمس کنید.
از این سه مرورگر که معرفی کردیم، فایرفاکس گزینه های بیشتری را برای پاکسازی در اختیار شما قرار می دهد. Open tabs تمامی اطلاعات تب‌های باز را سریع پاکسازی می کند، Browsing history and site data که هیستوری و دیتا سایت‌های بازدید شده را پاک می کند، Site permissions اطلاعات دسترسی سایت‌ها، Downloads فایل‌های دانلود شده و گزینه پاکسازی کوکی‌ها و حافظه اشغال شده توسط عکس‌ها و فایل‌های سایت‌های دیده شده.
برتری گوگل کروم نسبت به فایرفاکس در امکان پاکسازی در بازه زمانی دلخواه است. اما فایرفاکس گزینه‌های بیشتری را برای پاکسازی همانطور که در بالا اشاره شده را در اختیار ما قرار می‌دهد.
علاوه بر این فایرفاکس یک امکان خوب را در اختیار کسانی که به هیچ عنوان دوست ندارند از بازدید‌های خود ردی به جای بگذارند قرار داده است. در منوی تنظیمات، یک آپشن به نام Delete browsing data on quit وجود دارد که با انتخاب آن، بصورت خودکار در زمان خارج شدن از مرورگر، تمامی اطلاعات سایت‌های بازدید شده پاکسازی می‌شوند.