به طور خلاصه برای هاردریست یا ریست‌فکتوری گوشی در مدلهای قدیم با فشاردادن و نگه داشتن کلید های پاور و کلید کاهش صدا به طور همزمان به منوی ریست اصلی گوشی دسترسی پیدا کنیم. هنوز هم برخی مدل ها از همین روش ریست می شوند.

اما در مدل های جدید و پیشرفته تر علاوه بر فشاردادن و نگه داشتن کلیدهای فوق بایستی گوشی از طریق کابل به کامپیوتر متصل شود. ( صرفا به کامپیوتر نه به شارژر).

ابتدا گوشی را خاموش کرده و پس از اتصال گوشی توسط کابل و نگه داشتن همزمان کلیدهای پاور و کاهش صدا (و در برخی مدل هاکلید Bixby)، گوشی روشن شده و مستقیم پس از نمایش نشانک اندروید به منوی هاردریست وارد می شود که چندین مرحله قابل رويت است.

مرحله ای که در این مقاله به آن می پردازیم Wipe Data/Factory Reset  است.

نکته : توصیه می شود ابتدا Wipe Cache Partition را انتخاب نموده و اقدام به پاکسازی فضای Cache سیستم نماییم ، در بسیاری از موارد با انجام این کار نیاز به هاردریست برطرف می شود اما اگر این مرحله موفق نبود بایستی هاردریست انجام شود.

با انتخاب این دستور، پیغام (کلیه اطلاعات شما پاک خواهد شد) نمایش داده شده و پس از انتخاب Yes مرحله هاردریست آغاز می شود.

دستگاه به صورت خودکار تمام تنظیمات خود را به حالت صفر (تنظیمات کارخانه) برگردانده و تمامی اطلاعات را پاکسازی خواهد نمود.

تذکر: این روش با فلش کردن گوشی تفاوت دارد. در فلش کردن گوشی از طریق برخی نرم‌افزارها مانند Odin فایل های Firmware یا برنامه ریزی معماری پردازنده بایستی از سایت سامسونگ دانلود و اقدام به بازنشانی این برنامه ریزی نمود.

پس از اتمام مراحل کار، دستگاه به منوی اصلی بازخواهد گشت که با انتخاب اولین گزینه ، Restart Phone گوشی را مجددا ریستارت کرده و خواهیم دید که گوشی به صورت کاملا پاک شده آماده استفاده خواهد شد.

امید که این ویدیو و راهنمایی مفید بوده باشد.