هنوز اندروید 12 به صورت رسمی منتشر نشده، اخبار و شایعاتی پیرامون نسخه بعدی آن که اندروید 12.1 نام می‌گیرد شنیده شده است. گویا گوگل قرار است در این نسخه، بهبودهای مختلفی برای گوشی‌های تاشو در نظر بگیرد. 

اندروید 12 به صورت رسمی در تاریخ 12 مهر ماه عرضه خواهد شد. طبق اخبار فاش شده از انجمن XDA-Developers پس از عرضه رسمی نسخه دوازدهم شاهد نسخه ارتقاء یافته 12.1 خواهیم بود. بنظر می‌رسد این نسخه ارتقاء یافته که هنوز به صورت رسمی به آن اشاره‌ای نشده است ، شامل ویژگی‌ها و پیشرفت‌های به خصوصی برای گوشی‌های تاشو است. در ادامه به برخی از ویژگی‌های گفته شده اشاره خواهیم داشت.

گوشی‌های هوشمند تاشو که در چند سال اخیر به دنیای دیجیتال پا گذاشته‌اند، بازخوردهای بسیاری خوبی از طرف کاربران دریافت کردند. مهم‌ترین گوشی‌های تاشو و قابل انعطاف ساخته نبوغ طراحان برند‌های مشهوری همچون سامسونگ ، اوپو ، موتورولا ، لنوو ، هواووی و مایکروسافت هستند که همه آن‌ها نیز از سیستم عامل اندروید بهره می‌برند. اکثر گوشی‌های هوشمند تاشو دارای صفحه نمایش‌های بزرگی هستند و بنظر می‌رسد شرکت گوگل امکانات و ویژگی‌های جذابی را برای راحتی کاربران در سیستم عامل اندروید قرار خواهد داد.

ویژگی‌های اندروید 12.1 برای گوشی‌های تاشو

طبق شایعات منتشر شده پیرامون نسخه ارتقاء یافته اندروید 12، نسخه جدید این سیستم عامل تغییراتی را در رابط کاربری گوشی‌های هوشمند تاشو ایجاد کرده؛ به طوری که کاربر قادر خواهد بود تا دسترسی سریعتر و راحت‌تری به سیستم تنظیمات ناوبری و اعلانات موجود در اطراف صفحه نمایش دوگانه و انعطاف پذیر گوشی هوشمندش داشته باشد. همچنین در گوشی‌های دارای دو صفحه نمایش، کاربر قادرخواهد بود نوار دسترسی به تنظیمات سریع را در قابل سه ستون در صفحه نمایش ثانویه مشاهده کند.

این ویژگی جذاب چیدمان منوها و بخش اصلی تنظیمات گوشی را به صورت گسترده تر به نمایش می‌گذارد، برای مثال کاربر می‌تواند با دید بازتری به تنظیمات گوشی هوشمند خود نگاه کند. با وجود این ویژگی، تنظیمات و منوهای مهم‌تر از منوهای سطح پایینتر (مانند اتصال بلوتوث و یا خاموش / روشن کردن چراغ قوه و ...) تفکیک می‌شوند و دسترسی به سیستم تنظیمات ناوبری را آسان‌تر می‌کند.

گوشی‌های تاشویی که از صفحه نمایش خارجی برخوردار نیستند ، مانند گوشی سرفیس دوئو، نمایش قفل صفحه در اندروید 12.1 به صورت متفاوتی به نمایش درمی آید ، به طوری که نمایش زمان در سمت چپ و نمایش اعلانات در سمت راست نمایشگرهای بزرگتر قرار گرفته اند. همچنین کاربران می‌توانند قفل صفحه‌ای PIN را بین دو نمایشگر گوشی‌های تاشو، به طور دلخواه جابجا کنند.

ویژگی اضافه شدن ابزار تسک بار

یکی دیگر از شایعات مهم و قابل توجه پیرامون سیستم عامل اندروید 12.1 ، اضافه شدن ابزار تسک بار خانواده اندروید است. طبق این خبر ، قرار است این ابزار به بروزرسانی جدید سیستم عامل اندروید 12 اضافه شود. ابزار تسک بار برای اولین بار در سیستم عامل ویندوز مورد استفاده قرار گرفت و می‌توان آن را یکی از مهمترین عناصر این سیستم عامل دانست.

ابزار تسک بار قراراست در سیستم عامل جدید اندروید 12.1 استفاده شود اما ویژگی‌های اصلی ابزار مشابه در ویندوز را در بر نخواهد داشت. این برنامه وظیفه دارد تا تمام آیکون‌های برنامه‌های موجود در گوشی هوشمند را در پایین صفحه نمایش تاشو نمایش می‌دهد. کاربران می‌توانند توسط این ابزار برنامه‌ها را به صورت تمام صفحه و یا نمایش به صورت تقسیم در صفحه اجرا کنند و همچنین به سرعت بین برنامه‌ها جابجا شوند. این ابزار می تواند توسط کاربر با نگه داشتن روی آیکون آن و ضربه زدن، به راحتی پنهان شود.
 

در بروزرسانی شایعه شده اندروید 12.1 بنظر می‌رسد در آینده شاهد تغییراتی نیز در رابطه کاربری برنامه‌های اجرا شده در صفحه نمایش‌های تقسیم شده خواهیم بود. از اصلی ترین این تغییرات می‌توان به فاصله بین دو نمایشگر که اکنون با یک نوار خاکستری برجسته تر مشخص شده‌اند ، اشاره کرد.

تغییرات دیگر برای همه گوشی‌ها

کاربران اندروید 12.1 که از گوشی‌های هوشمند با صفحه نمایش تخت استفاده می‌کنند، قادر خواهند بود از سیستم تغییر رنگ و پس زمینه monet گوگل استفاده کنند. همچنین به نظر می‌رسد گوگل قصد دارد با در اختیار دادن این نسخه اندروید تنظیمات و دستورات جدیدی را برای کلید قفل صفحه ایجاد کند. این قابلیت طبق شایعات برای تنظیم حساسیت فشار و نگه داشتن دکمه قفل صفحه طراحی شده است که به کاربران اجازه می‌دهد به دستیار اختصاصی گوگل دسترسی پیدا کنند.